Vstupné a výstupné zariadenia

15.11.2021

Počítač je sám o sebe akási "skrinka". K tejto "skrinke" môžeme pripojiť nasledujúce zariadenia, bez ktorých by počítač nefungoval:

  • vstupné zariadenia - umožňujú vstup údajov do počítača
  • výstupné zariadenia - umožňujú výstup údajov z počítača
  • vstupno-výstupné zariadenia - zabezpečujú aj vstup aj výstup údajov (tabler, digitálny fotoaparát, ...)

Vstupné zariadenia

Klávesnica

Klávesnica patrí k najstarším a najpoužívanejším vstupným zariadeniam. Klasické klávesnice sú v tvare obdĺžnika, no v súčasnosti poznáme už aj napríklad ergonomické klávesnice, ktoré sú prispôsobené tak, aby používatelia pri písaní na nich vynakladali čo najmenej námahy. Ďalej poznáme aj gélové klávesnice, ktorých výhodou je, že sú prachotesné a vodotesné. Ďalšou zaujímavosťou je virtuálna klávesnica, ktorá je len premietnutý obraz. Miniatúrne kamery snímajú polohu prstov a rúk a na základe toho vyhodnocovací softvér určí, ktorý kláves bol "stlačený".

Klávesnica pozostáva z:

  • alfanumerická časť,
  • tlačidlá pre pohyb kurzora a niektorých špeciálnych klávesov (Delete, Home, PrintScreen, ...)
  • numerická klávesnica
  • funkčné klávesy F1 - F12

Myš

Myš radíme medzi vstupné zariadenia, aj keď ňou priamo nezadávame údaje do počítača. Slúži na ovládanie pohybu kurzora po obrazovke do všetkých smerov a na spustenie niektorých operácií pomocou tlačidiel, ktoré sa na nej nachádzajú. Existujú 2 typy pripojenia myši k počítaču - káblom a bezdrôtovo (väčšinou pomocou Bluetooth).

Štandardne myš obsahuje dve tlačidlá - primárne a sekundárne. Primárne (väčšinou ľavé) tlačidlo má funkciu Enter a sekundárne (pravé) na vyvolanie kontextového menu (zoznam možností, ktoré môžeme s danou položkou vykonať). V súčasnosti sú myši doplnené aj o scrolovacie koliesko, ktoré nám slúži na plynulé posúvanie obsahu.

Medzi špeciálne zariadenia, obľúbené najmä medzi hráčmi videohier je joystick a gamepad. Joystick je v tvare riadiacej páky, ktorou môžeme pohybovať ľubovoľným smerom. Do počítača sa prenáša smer jeho pohybu a taktiež "sila" podľa sklopenia páky. Gamepad je rozšírený o klávesy, pre obojručné ovládanie. 

Mikrofón

Mikrofón pretransformuje zvuk z okolia na elektrický signál, ktorý je do počítača prenášaný pomocou zvukovej karty. 

Skener

Skener používame pokiaľ chceme získať údaje z papierovej predlohy. Zosnímané údaje sa pretransformujú do elektrickej podoby, ktorú zvyčajne aj odošle do počítača.  Súčasne medzi najrozšírenejšie patria plošné skenery, ktoré snímajú predlohu položenú na sklenenú dosku. Pod doskou je pohyblivý snímací senzor, ktorý osvetľuje predlohu. Na základe odrazu svetla sa vytvára obraz, ktorý sa pošle do počítača. Prvé skenery boli ručné, teda používateľ pohyboval skenerom po predlohe. Je jasné, že kvalita obrazu závisela od presnosti pohybov používateľa. Neskôr vznikli prechodové skenery, ktoré snímali dokument tak, že ten nimi prešiel. Jeho nevýhodou bolo, že sa nemohli skenovať časopisy, knihy a pod. Do kategórie cenovo vyšších skenerov patria bubnové skenery. Predloha pokrytá špeciálnou kvapalinou, kvôli lepšiemu kontaktu, je umiestnená na bubne, ktorý sa natáča a otáča snímačom po veľmi malých krokoch.

Výstupné zariadenia

Monitor

Monitor slúži na zobrazovanie textových a grafických informácií z počítača. S počítačom je prepojený prostredníctvom grafickej karty, ktorá sa stará o odoslanie údajov do monitora, kde sa pretransformujú na obraz. Podľa používanej technológie ich delíme do dvoch skupín:

  • CRT (Cathode Ray Tube) - základom týchto monitorov je vzduchoprázdna vákuová trubica, ktorá je uzavretá v sklenenom obale. Jeden koniec obsahuje elektrónové delo, ktoré sa zahreje a následne z neho vychádza lúč elektrónov, ktorý sa nasmeruje na obrazovku umiestnenú na opačnom rozšírenom konci a zaostrí na jeden bod. Na rozsvietenie ožarovaného bodu, musí byť obrazovka pokrytá zlúčeninou fosforu. Lúč prechádza po obrazovke zľava doprava a zhora nadol. Pre farebný obraz potrebujeme tri samostatné delá, ktoré vypúšťajú samostatné lúče. Tie sa stretnú pri obrazovke, kde máme tri vrstvy fosforovej zlúčeniny, pre červenú, modrú a zelenú farbu, z ktorých poskladajú farbu bodu na obrazovke. 
  • LCD (Liquid Crystal Display) - tieto monitory sú tvorené tenkou vrstvou tekutých kryštálov, ktoré sú umiestnené medzi dvoma vrstvami polarizovaného skla. Na jednej strane je umiestnená katódová lampa a na druhej vytvorený obraz. Tekuté kryštály pod vplyvom elektrického napätia menia svoju molekulárnu štruktúru, čím prepúšťajú určité množstvo svetla. Sieť obrazovkových bodov je vytvorená maticou priehľadných elektród, ktoré sa používajú na riedenie kryštálov. 

Tlačiarne

Tlačiarne patria medzi najpoužívanejšie periférne (zariadenie, ktoré vieme pripojiť k počítaču) zariadenia. Slúži na výstup informácií v tlačenej podobe na papier, prípadne iný materiál. Tlačiarne zvyčajne pripájame prostredníctvom USB, počítačovej siete, wi-fi. Tlačiarne delíme na:

  • atramentové tlačiarne patria v súčasnosti medzi najpoužívanejšie v domácnostiach. Vnútri tlačiarne je tlačová hlava, ktorá obsahuje trysky, ktoré striekajú na papier atrament, ktorý sa spája do bodov podľa predlohy. Tlačová hlava môže byť súčasťou tlačiarne alebo sa môže byť súčasťou náplne a teda sa vymieňa spolu s ňou. Na tlačovej hlave, ktorá putuje sprava doľava a naopak, sú uložené nádržky s atramentom. Väčšina týchto tlačiarni pracuje s farbami: azúrová, purpurová, žltá a čierna, z ktorých mieša ostatné farby. 
  • ihličkové tlačiarne dnes už patria do minulosti. Ich nevýhodou bola nízka kvalita výstupu, nízka rýchlosť a hluk. Ich výhodou bolo, že na jedno tlačenie sa dalo vytlačiť viacero kópií. Fungujú na tom istom princípe ako písací stroj. Cez farbiacu pásku "dierkujú" požadovaný znak. Je jasné, že kvalita tlače teda závisí od počtu ihličiek.
  • laserové  tlačiarne nazývame tiež stránkové, pretože na rozdiel od atramentových a ihličkových tlačiarni, ktoré tlačia po riadkoch, laserové vytlačia celú stranu naraz. Laserové tlačiarne obsahujú optický valec, ktorý sa nabije záporným nábojom, rovnako ako toner. Následne sa na valec prostredníctvom laserového lúča vytvorí obraz. Miesta, ktoré majú byť tlačené sa neutralizujú. Otáčaním valca na neho nanesie toner, ktorý sa prichytí len na miesta, ktoré sú neutralizované. Do tlačiarne vložíme papier, ktorý je kladne nabitý a otáčaním valca sa na papier nanesie toner. Keďže sa toner musí správne prichytiť na papier, musí vstúpiť do fixačnej jednotky, kde sa pri teplote 200°C toner zafixuje. Posledným krokom je už len očistenie valca a následne môžeme tlačiť ďalšiu stranu. Tento proces prebieha vysokou rýchlosťou, keďže laserové tlačiarne dokážu vytlačiť až 20 strán za minútu. 

Reproduktor

Reproduktory nám slúžia na prenesenie elektrického signálu na zvuk. Aby sa tento prenos mohol uskutočniť potrebujeme mať zvukovú kartu, ktorá je v súčasnosti už súčasťou základnej dosky. 

Diplomová práca, Bc. Stanislava Pinďaková
Akademický rok: 2021/2022
Trnavská univerzita v Trnave
Pedagogická fakulta 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky