Softvér
Softvér je programové vybavenie počítača, teda nehmotná časť počítača. Softvér sú samostatné programy, ktoré sa skladajú z postupnosti príkazov, ktoré určujú čo má počítač urobiť, zobraziť, atď podľa potrieb používateľa. Do základného programového vybavenia počítača patrí operačný systém, ovládače periférnych zariadení, všetky aplikácie, atď.
Program je zápis príkazov (algoritmu), ktorému počítač rozumie. Počítačový program používa na komunikáciu s počítačom strojový kód (jazyk počítača, vyjadrený binárne 0 a 1) a programovacie jazyky.
Softvér delíme na:
- operačný systém - základné programové vybavenie počítača, ktoré zabezpečuje a umožňuje spúšťanie aplikácií
- aplikačný softvér (aplikácie)
- sieťový softvér - umožňuje komunikáciu medzi jednotlivými počítačmi
- vývojový softvér (programovacie jazyky) - určený na tvorbu programov, programátorovi poskytuje nástroje nevyhnutné na napísanie programu alebo preklad do strojového kódu
Aplikačný softvér sú aplikácie, ktoré nám pomáhajú vykonávať nejakú činnosť. Medzi aplikačný softvér patria napríklad grafické editory, tabuľkové kalkulátory, textové editory, hry, internetové prehliadače, antivírusový program atď.
Sieťový softvér je programové vybavenie, ktoré v spolupráci s hardvérom siete zabezpečuje funkcie počítačovej siete. U niektorých sietí je programové vybavenie veľmi rozsiahle a je realizované ako samostatný operačný systém, ktorý je uložený a pracuje na serveroch siete, zatiaľ čo na pracovných staniciach sa spúšťa len jeho malá časť v prostredí operačného systému počítača.