Sociálne siete

19.09.2021

Sociálne siete dokážu byť skvelou pomôckou pokiaľ chceme komunikovať s rodinou alebo známymi na diaľku. Ale netreba zabúdať nato, že sociálne siete, tak ako môžu byť nápomocné, môžu mať aj opačný efekt. 

Rozdelenie sociálnych sietí

  • informačné - tieto sociálne siete majú za úlohu informovať, zväčša sa jedná o sociálne siete firiem alebo spoločností, ktoré takto komunikujú so svojimi zákazníkmi,
  • profesijné - tieto sociálne siete sú väčšinou vytvorené podnikmi, pričom majú slúžiť na komunikáciu medzi zamestnancami a zamestnávateľom,
  • vzdelávacie - slúžia na komunikáciu medzi študentmi navzájom alebo medzi študentmi a profesormi, pričom im pomáhajú pri získavaní a zdieľaní informácií na akademické projekty,
  • koníčky - tieto sociálne siete spájajú ľudí z celého sveta, ktorý zdieľajú rovnaké koníčky,
  • novinky - tieto sociálne siete nám slúžia na zdieľanie novinových článkov, komentárov a podobne. V prípade, že tento obsah nebude kontrolovaný môže sa stať, že z toho vznikne iba priestor na propagáciu a reklamy.



Dnes sa dennodenne stretávate s mnohými sociálnymi sieťami, či už to je Facebook, Instagram, Tik Tok, na ktorých môžete zdieľať svoj obsah. Treba ale mať na mysli, že čo na internet dáte, tak tam aj ostane. Pred uverejnením každého príspevku je vhodné zvážiť, či ho chcete zverejniť na internete.

Za zváženie by určite stálo aj to, komu každému chcete, aby sa vaše príspevky zobrazili. Napríklad Facebook má prednastavené, že vaše príspevky uvidí široká verejnosť. Zároveň ale Facebook ponúka možnosť, aby ste si nastavili publikum vašich príspevkov napríklad na "priatelia". Ďalej si môžete na Facebooku nastaviť, aby vám žiadosti o priateľstvo mohli zasielať iba "priatelia vašich priateľov". Všetky tieto nastavenia nájdete v pravom hornom rohu v záložke Nastavenia - Súkromie. 

Pri používaní sociálnych sietí, by ste mali myslieť na zopár vecí, vďaka ktorým bude používanie týchto sietí pre vás bezpečnejšie:

  • to čo raz zverejnite online, tam aj ostane. Vždy si treba dôkladne premyslieť, či je vhodné nejaký príspevok zverejniť. O pár rokov neskôr možno budete mať iný názor na daný príspevok. V posledných rokoch dokonca aj firmy pred prijatím nových zamestnancov, kontrolujú ich sociálne siete, čiže sa môže stať, že vás kvôli nevhodným príspevkom nezamestnajú. 
  • strážte si súkromie. Upravte si nastavenia sociálnych sietí tak, aby k vaším príspevkom, hlavne osobným informáciám, mali prístup len vaši najbližší priatelia, ktorým dôverujete. Predídete tým, napríklad krádeži identity.
  • povedzte, ak vám je niečo nepríjemné. Pokiaľ niekto zverejní fotografiu, video a pod. na ktorej sa nachádzate vy a je vám to nepríjemné, povedzte to dotyčnému. Nikto nemá právo zverejňovať príspevky, ktoré sa vás týkajú a vy s tým nesúhlasíte. Pokiaľ sa niečo podobné stane informujte o tom vašich rodičov, triedneho učiteľa a pod.
  • rôzne heslá, pre rôzne účty. Snažte sa na všetkých účtoch mať rôzne heslá. Pokiaľ používate pre všetky účty rovnaké heslá, môže sa stať, že pokiaľ sa niekto dostane k vášmu heslu od jedného účtu, môže sa dostať aj k ostatným a zneužiť vaše osobné údaje.
  • pokiaľ natrafíte na nebezpečný alebo nevhodný obsah na internete nahláste to správcovi sociálnej siete. 
Diplomová práca, Bc. Stanislava Pinďaková
Akademický rok: 2021/2022
Trnavská univerzita v Trnave
Pedagogická fakulta 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky