Procesor
17.11.2021
Procesor (CPU - Central Processing Unit) je súčiastka, ktorú tvorí kremiková doštička obsahujúca milióny tranzistorov. Slúži nám na spracovávanie a vykonávanie inštrukcií. Dá sa povedať, že procesor nám oživí celý systém, vydáva jednotlivým zariadeniam príkazy a na základe inštrukcií programu ich riadi. Prvé procesory mohli dosahovať veľkosť miestnosti, preto vzhľadom na rozdiel veľkosti, dnešné procesory zvykneme označovať aj ako mikroprocesory.
Procesor ako taký, pozostáva z niekoľkých častí:
- radič, ktorého úlohou je prečítať inštrukcie programu a podľa nich riadiť ostatné komponenty alebo obvody procesora,
- aritmeticko-logická jednotka vykonáva matematické a logické operácie,
- registre nám slúžia na krátkodobé ukladanie práve spracovávaných údajov, napríklad medzivýsledky výpočtov,
- matematický koprocesor bol v minulosti ako samostatný procesor, dnes je už implementovaný ako súčasť procesorov. Slúži na urýchlenie výpočtov. Na procesory, ktoré neobsahovali matematický koprocesor, boli presmerované všetky výpočty, čím sa znižoval výpočtový výkon počítača.
- cache je rýchla vyrovnávacia pamäť, ktorý slúži na zrýchlenie toku údajov medzi procesorom a operačnou pamäťou. Procesor zvykne viackrát za sebou volať rovnaké údaje z operačnej pamäte, čím sa spomaľuje čas potrebný na ich získanie, preto sa tieto údaje uložia do pamäte cache.
Pri výbere toho správneho procesora pre váš počítač, by ste mali zohľadniť niekoľko vlastností:
- nie každý procesor bude vhodný pre váš počítač, lepšie povedané pre základnú dosku vášho počítača, pretože každý procesor sa osádza do inej pätice (rozhrania),
- každý procesor má priamo pri názve uvedenú taktovaciu frekvenciu, ktorá sa uvádza v gigahertzoch. Táto vlastnosť nám uvádza koľkokrát je procesor schopný zmeniť svoj stav za sekundu.
- efektivita mikrokódu nám hovorí o tom, na koľko krokov je možné pre procesor spracovať jednu inštrukciu, napríklad celočíselné delenie môže trvať 25 krokov, pri lepšom procesore,
- počtom bitov určujeme šírku slova, ktorú vie procesor spracovať v jednej inštrukcii, vyjadruje nám to vlastne šírku vnútornej zbernice procesora,
- rozmer vonkajšej zbernice, ktorá je určená na komunikáciu procesora s okolím, vieme vyjadriť pomocou šírky dátovej zbernice. Udáva sa taktiež v bitoch, čím viac bitov má, tým viac údajov je možné preniesť na jeden takt.
- je dobré zohľadniť kapacitu pamäte cache, prípadne jej existenciu,
- veľkosť operačnej pamäte, ktorú je procesor schopný použiť, vieme určiť veľkosťou adresovateľnej pamäte.