Číselné sústavy
Číselné sústavy poznáme pozičné a nepozičné. Pozičná číselná sústava je taká ako ju poznáme dnes, jednoduchšie povedané sú to všetky číselné sústavy. Teda pozícia číslice určuje aj jej hodnotu. Napríklad v čísle 123 je číslica 2 umiestnená na pozícií desiatok (v desiatkovej sústave) a teda predstavuje hodnotu 20. Nepozičné číselné sústavy sa dnes už veľmi nepoužívajú, sú to sústavy kde pozícia čísla nedefinuje jeho hodnotu. K nepozičným číselným sústavám radíme aj semipozičnú alebo čiastočne pozičnú číselnú sústavu, čo je napríklad rímska číselná sústava.
Medzi číselné sústavy patrí dvojková (binárna), osmičková (oktálna), desiatková (dekadická) a šestnástková (hexadecimálna). Pre nás najznámejšia z týchto sústav je desiatková. Používa číslice od 0 po 9 a všetci s ňou vieme počítať.
V dvojkovej číselnej sústave si budeme musieť vystačiť len s číslicami 0 a 1. Každý systém, ktorý pracuje v dvojkovej sústave musí vedieť prevádzať čísla, ktoré mu zadáme my desiatkovo mysliaci, z desiatkovej sústavy do dvojkovej a naopak a samozrejme, vykonávať počty v dvojkovej sústave.
Každá číselná sústava používa číslice od 0 po číslicu menšiu ako je základ sústavy. Teda napríklad dvojková používa číslice 0 a 1, osmičková 0 až 7, desiatková 0 až 9.
Pri používaní hexadecimálnej číselnej sústavy budeme používať čísla 0 až 15. Keďže ale pri troj a viacciferných číslach by bolo ťažké určiť, či máme prevádzať po čísliciach alebo po skupinách dvojciferných čísel, zaviedol sa systém, pri ktorom sa dvojciferné čísla hexadecimálnej sústavy zapisujú pomocou písmen:
10 - A
11 - B
12 - C
13 - D
14 - E
15 - F